Spolupráce na přípravě strategických dokumentů mezi NSA, resorty a akademickým prostředím

28.03.2025 07:55

Ve čtvrtek 20. března 2025 se na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého (FTK UP) v Olomouci uskutečnilo setkání zástupců ministerstva zdravotnictví, Národní sportovní agentury, akademického prostředí a dalších odborníků z oblasti sportu, pohybové gramotnosti a prevence zdraví. Hlavním cílem této akce bylo představení možností vzájemné spolupráce při přípravě strategických dokumentů v oblasti podpory pohybových aktivit a rozvoje pohybové gramotnosti.

Setkání se zúčastnila náměstkyně ministra zdravotnictví Ing. Michaela Matoušková, vedoucí Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury prof. Martin Kudláček, místopředseda Národní sportovní agentury Ing. Ivo Jebousek a další odborníci na pohybovou gramotnost pro všechny a well-being. Zástupci FTK UP Aleš Gába, Jan Dygrýn a Tomáš Vyhlídal prezentovali klíčová doporučení a závěry z Národní zprávy o pohybové aktivitě českých dětí a mládeže, představili aktuální světové trendy v monitoringu aktivního životního stylu a seznámili účastníky se specifickými možnostmi a výzvami spojenými s hodnocením pohybových aktivit u dětí s onkologickým onemocněním.

Místopředseda NSA ve své řeči zdůraznil, že „spolupráce na strategických dokumentech s resorty i akademickým prostředím je důležitá z důvodu využití aktuálně dostupných dat a jejich interpretace odborníky z oblasti sportu, pohybové gramotnosti a prevence zdraví.“ Zároveň potvrdil význam dokumentu Zdraví 2035 z hlediska přípravy dlouhodobých strategických dokumentů a akčních plánů.

Na závěr setkání proběhla diskuse o potřebnosti spolupráce při přípravě strategických dokumentů z oblasti zdraví, podpory pohybových a sportovních aktivit mezi UPOL, MZ, MŠMT, NSA a dalšími rezorty, včetně MD a MMR. Účastníci setkání se shodli na tom, že koordinovaná spolupráce mezi těmito státními institucemi a akademickým prostředím je potřebná také s ohledem na aktuální vědecké poznatky, které je třeba při vytváření těchto dokumentů zohlednit a není pochyb o tom, že sportovní a pohybové aktivity velice efektivně přispívají ke zlepšení fyzického a duševního zdraví společnosti, ale že se i významně podílí na zvýšení úrovně pohybové gramotnosti celé populace České republiky.

Zdroj: NSA